Bredd Höjd  
Spellista
HTML kod
Direktlänk

Information kring ärendelistan

Falköpings kommunfullmäktige håller sitt sammanträde måndagen den 17 december 2018, klockan 17:00 i kommunfullmäktiges sessionssal i Stadshuset

Strax före sammanträdet så får ni en genomgång av dagens ärendelista

Föredragningslistor och handlingar finner du här

Dagens ärenden

  1. Val av protokollsjusterare
  2. Inkomna motioner, interpellationer och frågor
  3. Tjänstgöringsordning för ersättare under mandatperioden 2019–2022
  4. Val av kommunrevisionen
  5. Val av barn- och utbildningsnämnden
  6. Val av byggnadsnämnden
  7. Val av kompetens- och arbetslivsnämnden
  8. Val av kultur- och fritidsnämnden
  9. Val till nämnden för samhällsskydd mellersta Skaraborg
  10. Val av socialnämnden
  11. Val av tekniska nämnden
  12. Val av valnämnden
  13. Val av krisledningsnämnden
  14. Val av överförmyndare
  15. Val till förbundsdirektionen för kommunalförbundet Avfallshantering Östra Skaraborg
  16. Val till förbundsdirektionen för kommunalförbundet
  17. Val till Miljönämnden östra Skaraborg
  18. Val av revisor för kommunalförbundet Miljösamverkan östra Skaraborg
  19. Val till förbundsdirektionen för kommunalförbundet Skaraborgsvatten
  20. Val av revisor för kommunalförbundet Skaraborgsvatten
  21. Val till Skaraborgs kommunalförbunds förbundsfullmäktige
  22. Val till styrelsen för samordningsförbundet Östra Skaraborg
  23. Val av ägarrepresentant till ägarsamråd för samordningsförbundet Östra Skaraborg
  24. Val till Delregionalt kollektivtrafikråd i Skaraborg
  25. Val av styrelsen för Ekehagens Forntidsby AB
  26. Val av lekmannarevisor för Ekehagens Forntidsby AB
  27. Val av ombud vid Ekehagens Forntidsby AB:s bolagsstämmor
  28. Val till styrelsen för Falbygdens Bredband AB – förslag
  29. Val av lekmannarevisor för Falbygdens Bredband AB
  30. Val av ombud vid Falbygdens Bredband AB:s bolagsstämmor
  31. Val av styrelsen för Falköpings Hyresbostäder AB
  32. Val av lekmannarevisor för Falköpings Hyresbostäder AB
  33. Val av ombud vid Falköpings Hyresbostäder AB:s bolagsstämmor
  34. Val av styrelsen för Fastighetsaktiebolaget Mösseberg
  35. Val av lekmannarevisor för Fastighetsaktiebolaget Mösseberg
  36. Val av styrelsen för Hotellfastigheter i Falköping AB
  37. Val av lekmannarevisor för Hotellfastigheter i Falköping AB
  38. Val av ombud vid Hotellfastigheter i Falköping AB:s bolagsstämmor
  39. Val av ombud vid Inera AB:s ägarråd
  40. Val av revisor för den ekonomiska föreningen Falköping Nu
  41. Val av ombud vid den ekonomiska föreningen Falköping Nu:s föreningsstämmor
  42. Val av ombud vid den ekonomiska föreningen Kommuninvests föreningsstämmor
  43. Val av revisor för den ideella föreningen Alphems Arboretum
  44. Val till styrelsen för Falbygdens Hembygds- och Fornminnesförening
  45. Val till styrelsen för Stenstorps Hembygds- och Fornminnesförening
  46. Val till styrelsen för stiftelsen Ekehagens Forntidsby
  47. Val av revisor för stiftelsen Ekehagens Forntidsby
  48. Val av styrelsen för stiftelsen Ållebergs Segelflygmuseum
  49. Val av revisor för stiftelsen Ållebergs Segelflygmuseum
  50. Val av ombud vid årsmötet med stiftelsen Ållebergs Segelflygmuseum
  51. Val av kassör för stiftelsen Alfred Lauréns Understödsfond
  52. Val av nämnden för stiftelsen Anders och Estrid Nilssons donationsfond för socialt arbete
  53. Val av kassör för stiftelsen Anders och Estrid Nilssons donationsfond för socialt arbete
  54. Val av nämnden för stiftelsen Axel och John Ekmans understödsfond
  55. Val till styrelsen för stiftelsen Donationsfonden Erika och Lauritz Kappers minne
  56. Val till bestyrelsen för stiftelsen Hjortska donationskassan
  57. Val av nämnden för stiftelsen Joh. Halléns understödsfond för behövande köpmän i Falköpings stad
  58. Val av revisor för stiftelsen Joh. Halléns understödsfond för behövande köpmän i Falköpings stad
  59. Val av kassör för stiftelsen Johan Erik Lauréns donationsfond
  60. Val av nämnden för stiftelsen Johan Malcom Blancks fond
  61. Val av styrelsen för stiftelsen 1913 års Maltdrycksbolags Understödsfond
  62. Val av borgerliga begravningsförrättare
  63. Val av gode män vid lantmäteriförrättningar
  64. Val av ombud vid årsmötet med Sweden Emilia Romagna Network, SERN
  65. Val till styrelsen för Vattenrådet Vänerns sydöstra tillflöden – förslag
  66. Val av ombud till rådsstämmor för Vattenrådet Vänerns sydöstra tillflöden
  67. Val av ombud till föreningsstämmor med den ekonomiska föreningen Ätrans Vattenråd
  68. Återbesättande av uppdraget som ersättare i stiftelsen Falköpings Utsädesfond efter Bengt Kullander (C)
  69. Val till förbundsdirektionen för kommunalförbundet Tolkförmedling Väst
Denna WebbTV sändning produceras i sammarbete med Radio Falköping 90,8 MHz
© Radio Falköping - Webbsidan använder Cookies