Bredd Höjd  
Spellista
HTML kod
Direktlänk

Information om kvällens ärenden

Falköpings kommunfullmäktige håller sitt sammanträde måndagen den 30 september 2019, klockan 18:30 i kommunfullmäktiges sessionssal i Stadshuset

Strax före sammanträdet så får ni en genomgång av dagens ärendelista

Föredragningslistor och handlingar finner du här

Dagens ärenden

  1. Val av protokollsjusterare

  2. Inkomna motioner, interpellationer och frågor

  3. Budgetramförändring för informationssäkerhetsarbetet

  4. Förlängd giltighetstid för handlingsprogram enligt lagen om skydd mot olyckor

  5. Markanvisningsavtal med Götenehus AB för del av Tåstorp 7:7, Fåraberget etapp 2A del 2

  6. Ändring av kommunalförbundet Avfallshantering Östra Skaraborgs förbundsordning gällande arvode till vice ordförande

  7. Kommunfullmäktiges sammanträdesdagar år 2020

  8. Val av ombud vid Ekehagens Forntidsby AB:s bolagsstämmor

  9. Val till styrelsen för Falbygdens Bredband AB – förslag

  10. Val av ombud vid Falbygdens Bredband AB:s bolagsstämmor

  11. Val av ombud vid Falköpings Hyresbostäder AB:s bolagsstämmor

  12. Val av ombud vid Hotellfastigheter i Falköping AB:s bolagsstämmor

  13. Val av ombud vid Inera AB:s ägarråd och bolagsstämmor

  14. Val av ombud vid Mularps Vind AB:s bolagsstämmor

  15. Val av ombud vid den ekonomiska föreningen Coompanion Skaraborgs föreningsstämmor

  16. Val av ombud vid den ekonomiska föreningen Falbygdens Mat och Kulturs föreningsstämmor

  17. Val av ombud vid den ekonomiska föreningen Kommuninvests föreningsstämmor

  18. Val till styrelsen för den ideella föreningen Europakorridoren

  19. Val till styrelsen för Falbygdens Hembygds- och Fornminnesförening

  20. Val av ombud vid årsmöten med stiftelsen Ållebergs Segelflygmuseum

  21. Val av kassör för stiftelsen Alfred Lauréns Understödsfond

  22. Val av kassör för stiftelsen Anders och Estrid Nilssons donationsfond för socialt arbete

  23. Val av nämnden för stiftelsen Falköpings Utsädesfond

  24. Val av nämnden för stiftelsen Joh. Halléns understöds-fond för behövande köpmän i Falköpings stad

  25. Val av kassör för stiftelsen Johan Erik Lauréns donationsfond

  26. Val av styrelsen för stiftelsen 1913 års Maltdrycksbolags Understödsfond

  27. Val av nämndemän till Skaraborgs tingsrätt

  28. Val av ombud vid årsmöten med Sweden Emilia Romagna Network, SERN

  29. Nyval av tekniska nämndens presidium

  30. Val till Skaraborgs kommunalförbunds förbundsdirektion

  31. Återbesättande av uppdraget som ersättare i kompetens- och arbetslivsnämnden efter Jan Erikson (KD)
  32. Återbesättande av uppdraget som ersättare i kompetens- och arbetslivsnämnden efter Pernilla Nordberg (C)

  33. Återbesättande av uppdraget som ersättare i barn- och utbildningsnämnden efter Hassan Hussein (S)

  34. Entledigande av Niclas Fällström (C) från uppdraget som ledamot i kommunstyrelsen

  35. Entledigande av Hans Johansson (C) från uppdragen som ersättare i styrelsen för Hotellfastigheter i Falköping AB, ersättare i krisledningsnämnden, ersättare i förbunds-direktionen för kommunalförbundet Skaraborgsvatten och ombud i Vattenrådet Vänerns sydöstra tillflöden

  36. Entledigande av Jens Larsson (SD) från uppdraget som ersättare i barn- och utbildningsnämnden

  37. Entledigande av Dan Gabrielsson (S) från uppdragen som ledamot och ordförande i krisledningsnämnden

  38. Kommunfullmäktiges anmälningsärenden
Denna WebbTV sändning produceras i sammarbete med Radio Falköping 90,8 MHz
© Radio Falköping - Webbsidan använder Cookies